Čeští žadatelé jsou blíže evropským dotacím z OPŽP

Po dlouhé době se jedná o první pozitivní výsledek vyjednávání s EK. Návrh nové metodiky zaslalo MŽP k vyjádření Evropské komisi v lednu 2012. Cílem dokumentu bylo nastavit přesná pravidla pro čerpání dotací z OPŽP. Kvůli problematicky nastaveným pravidlům ze strany EK se řada potenciálních žadatelů v minulosti potýkala s neúspěchem a nemohla na dotace dosáhnout. „Komunikace s Evropskou komisí se zlepšuje, jelikož vnímá náš zájem napravit chyby z minulosti a zvýšit čerpání,“ doplnil Jakub Kulíšek.

Metodika je zásadním dokumentem pro implementaci projektů v Prioritní ose 1 Operačního programu Životní prostředí. Nejednotnost výkladu podmínek Přílohy č. 7 programového dokumentu OPŽP byl v minulosti zdrojem komplikací a prodlev pro možné čerpání dotací v této prioritní ose.

Finální potvrzení metodiky je dobru zprávou nejen pro MŽP (řídící orgán) a Státní fond Životní prostředí (zprostředkující orgán), ale hlavně pro řadu českých žadatelů - vlastníků vodárenské infrastruktury. „V případě nepřipuštění této výjimky ze strany Evropské komise by mohlo vzniknout přibližně 70 dalších problematických projektů v hodnotě 7 miliard korun a to jsme nechtěli dopustit," upozorňuje J. Kulíšek.

Schválením metodiky budou automaticky podpořeny všechny projekty ze zásobníku, evropských dotací se dočkají také sporné dálkové přivaděče.

"V průběhu měsíce jsme navíc připraveni vypsat novou výzvu s alokací 3 miliard korun,“  uzavírá pro Vodarenstvi.cz první náměstek ministra Kulíšek. 

Zdroj: www.vodarenstvi.cz
Vloženo: 20.06.2012

Zpět na seznam novinek

2012 | MOONS DESIGN