Za vodu bychom si mohli pořádně připlatit
Sandra PARMOVÁ, moderátorka
--------------------
Za vodu bychom si mohli pořádně připlatit. Pokud se ministerstva a vodárenské společnosti nedomluví na pravidlech regulace, stát přijde o 40miliardovou dotaci. A na to bychom pak mohli doplatit my všichni, a to vyššími účty za vodu.
Daniel JANOCH, redaktor
--------------------
Pokud chcete naše peníze, dejte si věci do pořádku, jinak do české vody nedáme ani korunu. Tak nějak by se dal přeložit vzkaz od Evropské unie, který tlumočilo ministerstvo životního prostředí. Evropské komisi se především nelíbí podmínky, za jakých zde fungují vodárenské společnosti. Často neprůhledné smlouvy uzavřené někdy i na 25 let zde platí už od 90.let. Atmosféru této doby dokreslují i slova tehdejšího poslance Františka Ringo Čecha.
František Ringo ČECH, umělec, bývalý poslanec
--------------------
Rozkradli všechno, kluci, všechno, všechno, ale jak. Oni třeba teď prostě prodávají pražský vodárny, jo, Praha a to tak, že to, co je v zemi, ty roury, to, co praská, co se musí udržovat, to si město nechá a ty početní stanice a ty přečerpávací, který nesou milionový zisky a který rozhodujou o ceně vody, ty prodají soukromníkům. Co prodaj, no, malá domů. Čili my budeme platit, ty budeš platit ty roury a ještě budeš platit vodu. A někdo se na tom nabalíkuje.
Jakub KULÍŠEK, náměstek ministra životního prostředí
--------------------
Smlouvy historicky vznikaly v době, kdy třeba Česká republika neměla ani takovou kvalitní legislativu, co se týká zadávání veřejných zakázek, takže mnohdy my nevidíme do, řekl bych, střev těch konkrétních smluv.
David ONDRÁČKA, ředitel Transparency International
--------------------
Projevil se na tom velmi často nekompetentní, někdy i korupční přístup celé řady měst a zastupitelů. A na straně státu asi ideologické odmítání jakékoliv regulace.
František Ringo ČECH, umělec, bývalý poslanec
--------------------
Je to ale na lidský kvalitě, jo, nepovedli jsme se Pánu Bohu, kluci, vůbec. Jsme strašný /vypípnutí/.
Daniel JANOCH, redaktor
--------------------
Proto chce komise zřídit regulační úřad, který by 40 miliard na rozvoj a opravu vodovodů a kanalizací pohlídal. Jenže ministerstvo zemědělství ani ministerstvo financí to nepovažují za potřebné. A navíc by to bylo prý drahé.
Jakub HAAS, mluvčí ministerstva financí
--------------------
Model jednoho nezávislého úřadu ve Velké Británii stojí v přepočtu asi půl miliardy korun. Levnější by bylo svěřit práci Energetickému regulačnímu úřadu, který s tím už předem souhlasí. Jenže vodárenské společnosti nechtějí být regulovány.
František BARÁK, Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR
--------------------
Přísun evropských dotací do českého vodárenství není podmíněn zřízením regulačního úřadu. České vodárenství v současné době je dostatečně regulováno, já bych řekl dokonce přeregulováno.
Daniel JANOCH, redaktor
--------------------
Vodárenské společnosti tvrdí, že by se bez dotací dokonce i obešly. Pak by ale zřejmě nastala situace, že začnou regulovat nás, vyššími cenami za vodné a stočné. Krajské štáby a Daniel Janoch, Prima FTV.
Zdroj: Prima Family, Zprávy TV Prima