Kontakt pro média: media@jakubkulisek.eu

Jedenadvacet obcí nedostane z Bruselu dotace na čistírny (MF DNES)

Unie nedá peníze na čistírny a kanalizace, které by provozovala soukromá firma. Deset miliard na čistou vodu se může uvolnit jiným obcím a městům.

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) má už jasno v tom, které obce a města přijdou o slibované peníze z Evropské unie na stavbu nových čističek.

Konečný seznam, který má MF DNES k dispozici, musí ještě formálně schválit řídicí výbor Operačního programu životního prostředí, měnit se však příliš nemá. Z původních 42 projektů v hodnotě deset miliard, které byly ohrožené, nakonec nedostane najisto peníze 21 projektů včetně největšího, tedy pražské čističky. Dalších osm má ještě šanci, že dotace získá.

„Všechny peníze se podařilo uhájit pro vodohospodářské projekty. Jen půjdou na jiné stavby, než se původně počítalo,“ řekl první náměstek ministra životního prostředí Jakub Kulíšek. Vedení ministerstva zdůrazňuje, že problémy s čerpáním evropských peněz zdědilo z předchozích let.

Evropská komise odmítá proplatit peníze na projekty v městech, která uzavřela bez jakékoliv soutěže dlouhodobé provozní smlouvy se soukromými vodárenskými společnostmi. Podle Komise by tak šlo o dotace, z kterých by měly prospěch hlavně soukromé firmy. Ze seznamu ohrožených projektů zmizely jen ty akce, kde města zkrátila provozní smlouvu. „Ze strany provozovatele nebyl nějaký zájem smlouvu měnit,“ říká například starosta Vizovic Roman Persun. Vizovice jsou jednou z odepsaných obcí, smlouvu mají až do roku 2034. Kanalizaci nakonec staví, protože na ni získaly dotaci z ministerstva zemědělství.

Na seznamu odepsaných figurují projekty v regionech, kde se o provoz vodovodů a kanalizací starají firmy spadající pod Veolii. Pro obyvatele těchto měst to znamená, že investice do čisté vody si musí zaplatit sami v podobě dražšího vodného a stočného.

Státní fond životního prostředí již vydal novou metodiku, jaké projekty mohou evropskou dotaci získat. „Jsem v téměř každodenním kontaktu s Evropskou komisí, čekám na jejich zpětnou vazbu, zda je materiál plně v pořádku. Odpovídá ale přesně jejich požadavkům,“ tvrdí Kulíšek. Podle něj nehrozí, že by se peníze na stavbu čističek nakonec nevyčerpaly. „Máme v zásobníku řadu projektů, na které se při rozdělování nedostalo. Neznamená to ale, že budeme brát všechny,“ dodal Kulíšek.

Ve hře na rozdělení je teď deset miliard, fond zřejmě vypíše i jednu novou výzvu, do které se budou moci přihlásit obce, které v minulosti neuspěly. Stát i obce však tlačí čas – peníze se musí vyčerpat a vše zúřadovat do roku 2015. Podle šéfa Sdružení oboru vodovodů a kanalizací Sovak Františka Baráka není zdaleka jisté, že se peníze podaří vyčerpat. „Myslím, že to je nad síly, některé projekty ještě nemají například stavební povolení,“ dodal Barák. Neúspěch pražské čističky v boji o dotace paradoxně může vyvrátit časté nářky menších měst a obcí na nespravedlnost při rozdělování veřejných prostředků. Z deseti miliard, které se uvolnily, totiž na Prahu připadla více než polovina. Většina projektů je podstatně menší, a tak dostane šanci na evropské peníze mnohem více měst než dosud.

***

Kde peníze dostanou:

Červená Voda, České Žleby (Stožec), Hodňov (Horní Planá), Chlum u Třeboně, Kolín, Kraslice, Milotice, obce Mirochov, Žíteč, Lutov (Chlum u Třeboně), Přibyslav, Sedlčany, Sokolov, Strašice, Stráž nad Nežárkou, Šenov, Zblov (Studnice), Zdice – Chodouň (Mikroregion Litavka)

Kde se ještě jedná:

Horní Bříza, Povodí Berounky, Ronov nad Doubravou, Slaný, Tlučná (zájmové sdružení obcí Nýřany, Tlučná a Vejprnice), Třeboň, Třemošná, Uničov

Kde nic nedostanou:

Česká Lípa, Dobruška, Doksy, Staré Splavy, Heřmanův Městec, Hlubočky, Jablonné v Podještědí, Jirkov, Jiříkov, Kladno-Vrapice, Kostelec nad Orlicí, Litvínov, Nové Strašecí, Nový Bor, Odolena Voda, Podlažice (Chrast), Praha, Sloup v Čechách, Radvanec, Nový Bor-Janov, Staňkovice, Trhové Dušníky, Varnsdorf, Vizovice

Jan Sůra, 3.2.2012, Mladá fronta DNES, str. 9, Ekonomika

Vloženo: 03.02.2012

Zpět na seznam novinek

2012 | MOONS DESIGN