Na zelené dotace se bude čekat i rok
Stát už má na účtech všechny potřebné peníze na rozdělení dotací z programu Zelená úsporám, úspěšní žadatelé však mohou čekat na přidělení peněz ještě rok.
Podle náměstka ministra životního prostředí Jakuba Kulíška musí fond většinu peněz proplatit do konce roku 2012. Jinak by musel část peněz z prodeje emisních kreditů, které program financují, vracet kupcům, tedy hlavně do Japonska. Část peněz může být vyplacena až příští rok: jde o národní zdroje z poplatků za autovraky. Žadatelé, kteří dosud nedostali peníze, přitom obdrželi už v roce 2010 vyjádření Státního fondu životního prostředí, že s dotací mohou počítat. Začali proto zateplovat na úvěr, který si ovšem musí prodlužovat a připlácet. „Žádosti se zpracovávají podle data podání a jejich úplnosti,“ řekl Kulíšek. Podle něj si mohou žadatelé ověřit na Státním fondu životního prostředí (SFŽP), kdy přijdou na řadu.
Spousta žadatelů se netají kritikou pomalého postupu fondu.
„S tak příšernou byrokracií a nesmyslnými požadavky jsem se dosud nesetkala,“ říká šéfka jednoho z brněnských společenství vlastníků, kde dosud na dotace čekají.
O dotaci žádali v první polovině roku 2010, na podzim stejného roku už měli dostavěno.
„Rok poté nás požádali, abychom doložili souhlas se stavbou od všech aktuálních vlastníků. Přitom původně už všichni souhlasili, což jsme doložili na žádosti,“ dodává. Mezitím poslal fond čekajícímu společenství ještě například dotazník týkající se toho, jak jsou žadatelé o peníze se Zelenou úsporám spokojeni. Rozhodnutí o zateplení přesto nelitují, spotřeba plynu u domu výrazně klesla.
Stát vysvětluje zpoždění ve vyplácení peněz hlavně složitostí celého procesu vyřizování žádostí a plateb. „Důvodem je administrativní náročnost, vyřízení každé dotace není záležitostí několika minut. Zrychlit celý proces by znamenalo přijmout další zaměstnance a zvýšit náklady na celý program,“ upozorňuje Kulíšek. Celkem by mělo peníze obdržet 77 tisíc žadatelů, mezi kterými jsou fyzické i právnické osoby. Z 21 miliard, jež má stát rozdělit, jde bezkonkurenčně nejvíce na energetické úspory, například výměnu oken či zateplení, a to 18 miliard. Nejméně – necelé čtvrt miliardy – jde naopak na stavbu pasivních rodinných domů. Zhruba čtyři tisícovky žádostí ještě nejsou schváleny.
Peníze na Zelenou úsporám zajistili hlavně Japonci, kteří si od Česka koupili emisní kredity. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa chystá další podobný program, který bude financován z prodeje emisních povolenek. Oproti Zelené úsporám však bude podstatně méně štědrý v podílu dotace na celkových nákladech.
Jan Sůra, http:/ekonomika.idnes.cz, 28.2.2012, Mladá fronta DNES, str. 2, Ekonomika